Grupa gorączki Dalekiego Wschodu

-3. Grupa gorączki Dalekiego Wschodu. Do grupy tej zalicza się choroba tsutsugamushi wywoływana przez R. tsutsugamushi (orientalis). Choroba ta jest szeroko rozpowszechniona w płd.-wsch. Azji i na wyspach Oceanu Spokojnego. Część badaczy chorobę tę zalicza do grupy duru wysypkowego. Nie wydaje się to słuszne dlatego, że przebieg schorzenia, budowa antygenowa zarazka oraz rodzaj przenosiciela są charakterystyczne. Zarazek przenoszony jest przez roztocza (Trombicula akamushi) i namnaża się w cytoplazmie komórki gospodarza. Odczyn aglutynacyjny Weila- -Feliksa jest dodatni tylko z pałeczką Proteus OXK z Proteus OX1D i OX2 odczyn jest ujemny. Rezerwuarem zarazka są małe gryzonie.

-4. Grupa riketsjoz pneumotropowych. Do grupy tej zalicza się nietypowe zapalenie płuc wywoływane przez Coxiella burnetii, a nazywane gorączką Q (ang.: query – niejasny, nieokreślony). Zarazek najczęściej przenosi się drogą powietrzną z rezerwuaru zwierzęcego na człowieka. Ze wszystkimi odmianami pałeczek Proteus odczyny aglutynacyjne są ujemne, co świadczy o braku podobieństwa antygenowego zarówno z rodzajem Proteus, jak i z innymi riketsjami.

-5. Grupa łagodnych riketsjoz. Do grupy tej zalicza się gorączkę okopową, wołyńską wywoływaną przez Rochalimea quintana. Przenosicielem biologicznym jest wesz odzieżowa. Brakuje podobieństwa antygenowego z rodzajem Proteus oraz z innymi riketsjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *