Rodzaj Mycoplasma

Rodzaj prymitywnych (w porównaniu z bakteriami) drobnoustrojów w rodzinie Mycoplasmataceae mających trójwarstwową błonę komórkową, w której zawarte są kwasy muraminowy i dwuaminopimelinowy. Gram-ujemne i pleomorfiezne komórki (ziarniakowate, pałeczkopodob- ne, nitkowate) mają przeciętną wielkość 150-250 nm. Rosną na pożywkach specjalnie wzbogaconych białkiem i cholesterolem. Zaliczono tu 36 gatunków oraz 4 gatunki o niepewnym zaszeregowaniu (species in- certae sedis). Liczne gatunki są komensalami organizmów ssaków i ptaków, niektóre gatunki są komensalami i pasożytami chorobotwórczymi organizmu ludzkiego, a także licznych gatunków zwierząt.

Poszczególne gatunki różnią się między sobą licznymi właściwościami biochemicznymi, fizjologicznymi oraz budową antygenową. Poniżej omówiono tylko gatunki występujące w organizmie człowieka.

Mikoplazma atypowego zapalenia płuc (Mycoplasma pneumoniae). Ustalenie nazwiska odkrywcy tego gatunku nie jest łatwe, ponieważ początkowo sądzono, że jest to forma L jednej z bakterii występujących w układzie oddechowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *