Sposób namnażania

o szerszym działaniu, aby nie hamować wzrostu riketsji. W warunkach laboratoryjnych na zakażenie riketsjami wrażliwe są także małpy, świnki morskie oraz chomiki syryjskie. Zwierzęta zakaża się dootrzewnowo lub donosowo.

-4. Sposób namnażania. Pojedyncza komórka riketsji dzieli się poprzecznie, podobnie jak komórki bakterii właściwych. Najpierw w centrum komórki powstaje ciemniejsza, zagęszczająca się strefa, która ulega rozciąganiu. Następuje reduplikacja aparatu genetycznego. W tym czasie nad środkową częścią komórki zagęszcza się błona komórkowa. Podczas rozciągania się gęstej strefy centralnej zwęża się błona komórkowa. Zwężenie to pogłębia się coraz bardziej i w końcu następuje oddzielenie się i uwolnienie dwóch samodzielnych komórek. Wszystkie etapy podziału riketsji są podobne do podziału bakterii zaliczanych do małych pałeczek.

Należy wspomnieć, że niektórzy badacze uważają, iż u riketsji istnieją przesączalne formy L (podobnie jak u bakterii właściwych), a więc mogą one rozmnażać się przez cykl L.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *