Szczególnie silne pocenie się

-1. Najczęściej występującym zakażęniem jest złuszczająca grzybica stóp (tinea pedis). Na zakażenie są narażeni przeważnie ludzie, którzy bądź ze względów zawodowych, bądź sportowych korzystają ze wspólnych pomieszczeń kąpielowych. Choroba rozpoczyna się małymi sączącymi pęcherzykami między palcami pęcherzyki wykazują tendencję do zlania się i o- bejmują po pewnym czasie całą górę stopy. Powoduje to silne swędzenie.

Szczególnie silne pocenie się (np. u ludzi otyłych) sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażenia w pachwinach, pod pachami oraz w fałdach skóry. Często ogniska grzybicze ulegają zakażeniom bakteryjnym, co bardzo pogarsza prognozę. Niektóre grzyby z rodzaju Trichophyton wywołują stany zapalne i sam grzyb, albo produkty jego metabolizmu, mogą wywoływać alergi- zację skóry. Wówczas mogą zostać objęte zakażeniem inne części ciała,, szczególnie dłonie. W zakażeniach grzybiczych głównymi objawami są pękanie skóry i jej złuszczanie.

-2. Czasem występuje pogrubienie i łamliwość paznokci, które przybierają kolor żółty i rosną nierównomiernie’ (tinea unguis). 3. Szczególnie często u dzieci, skutkiem kontaktu z zakażonymi zwierzętami, występuje grzybica nie owłosionej skóry (tinea corporis). Dorośli zakażają się przy pielęgnacji dzieci i zwierząt. Zmiany występują w formie pierścieni, o wyniosłych, czerwonych brzegach, pokrytych pęcherzykami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *