W warunkach tlenowych

Morfologia. Jest to nadzwyczaj pleomorficzny, często pałeczkowaty zarazek o wielkości 1’50-250 !mi. Dobrze barwi się metodą Giemsy. W mi- . kroskopie elektronowym stwierdzono, że podobnie jak inne mikoplazmy, tak i ten gatunek nie posiada ściany komórkowej. Błona komórkowa składa się z trzech warstw: dwóch gęstych rozdzielonych jasną warstwą. Błona ma grubość od 7,5 do 10 nm. Wewnątrz błony w cytoplazmie znajdują się wstęgi DNA oraz rybosomy. Mikoplazma ta zawiera trzy antygeny: jeden lipidowy, wiążący dopełniacz, i dwa precypitacyjne o bliżej nie znanym składzie chemicznym.

Właściwości fizjologiczne. W warunkach tlenowych lub względnie beztlenowych dobrze rośnie na pożywce agarowej wzbogaconej surowicą końską (20°/o) i świeżym wyciągiem drożdżowym. Jest to pożywka Hay- flicka. Rośnie także na innych pożywkach wzbogaconych surowicą ludzką lub innym wysokowartościowym białkiem. Między 5-8 dniem od wysiania na pożywce pojawiają się bardzo małe (10-20 |im), charakterystyczne kolonie o pomarszczonej powierzchni. Są one zagłębione w agarze. W następnych dniach kolonie powiększają się do około 200 f.im.

M. pneumoniae w pożywkach płynnych rozkłada kwaśno następujące cukry: glukozę, ksyłozę, mannozę, maltozę i dekstran. Nie rozkłada laktozy. Zarazek ten wytwarza hemolizynę typu beta, tj. rozpuszcza krwinki świnki morskiej i innych ssaków. Cecha ta odróżnia M. pneumoniae od innych mikoplazm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *