Zmiany patologiczne

Chorobotwórczość. U ludzi pierwotniak ten jest przyczyną toksoplazmozy. Jest także patogenny dla licznych gatunków zwierząt stałocieplnych, w tym także ptaków. Pasożyt wnika do komórki dzięki własnym enzymom, nie wytwarza żadnych toksyn jego chorobotwórczość jest spowodowana samym namnożeniem się w tkance.

Zmiany patologiczne polegają na zwyrodnieniu i zniszczeniu komórek oraz infiltracji komórek jednojądrzastych, szczególnie w systemie siateczkowo-śródbłonko- wym. Obserwuje się też niezbyt nasilone powiększenie węzłów chłonnych przypominające mononukleozę.

Toksoplazmoza u ludzi może być wrodzona lub nabyta. W formie wrodzonej płód zakaża się od matki. Niemowlę przychodzi na świat z wodogłowiem, zapaleniem siatkówki i naczyniówki oka, z ogniskami w mózgu, zapaleniem opon mózgowych i niedorozwojem psychicznym. Czasem spotyka się postać jelitową z żółtaczką, biegunką, powiększeniem śledziony i wątroby. Niekiedy objawy choroby mogą wystąpić w kilka dni lub nawet kilka tygodni po urodzeniu. Choroba jest prawie za-wsze nieuleczalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *