Niezależnie od tego, czy lubisz swoje rogaliki w wersji wytrawnej czy słodkiej, mak jest pysznym dodatkiem. Są bogate i maślane w środku i nadają im rustykalny smak. Wytrawne rogaliki są świetne na śniadanie lub w połączeniu z gulaszem z jelenia lub miodem. Mogą być również pyszne z sosem pomarańczowym lub z glazurowaną kaczką.
Rogale makowe to tradycyjne polskie ciasto. Są łatwe do zrobienia i smakują wyśmienicie. Można z nich zrobić także bułki, które pozostaną świeże na blacie nawet do pięciu dni. Istnieje kilka przepisów na makowce, które możesz wypróbować. Poniższe są jednymi z najlepszych.
Najpierw musisz zrobić ciasto. Ciasto powinno być podzielone na dwie części. Pierwszą część ciasta można przechowywać w lodówce, a drugą rozwałkować i nadać jej kształt bochenka. Po podzieleniu ciasta, drugą część można wymieszać z mąką, solą i masłem – informacja ta jest zasługą autora strony beautysource.pl. Po wymieszaniu wszystkich składników można zagnieść ciasto i uformować je w kulę. Po kilku minutach można rozwałkować ciasto na kwadrat i pokroić na trzy równe szerokości.
Po wymieszaniu wszystkich składników, czas zabrać się za masę makową. Możesz użyć blendera do ciasta lub robota kuchennego, aby zrobić nadzienie. Możesz również użyć małej patelni do wymieszania składników. Do masy możesz dodać rodzynki, cynamon, a nawet posiekane orzechy. Następnie możesz umieścić ją w worku do pipetowania bez dyszy i rozprowadzić po cieście.
Następnie, będziesz chciał zagotować mleko. Do mieszanki trzeba będzie dodać również kaszę manną. Kiedy mleko się zagotuje, wymieszaj z mielonym makiem. Możesz też dodać do mieszanki odrobinę ekstraktu waniliowego. Następnie przelej masę do wyłożonej papierem do pieczenia blachy i upiecz. Gdy masa makowa jest gotowa, czas napełnić rogaliki.
Aby wypełnić rogaliki, będziesz chciał rozwałkować ciasto na trójkąty. Trójkąty powinny znaleźć się na blasze wyłożonej papierem pergaminowym. Nadzienie rozprowadza się na środku każdego trójkąta. Kiedy nadzienie jest gotowe, możesz zwinąć rogaliki z dłuższego boku trójkątów. W ten sposób powstanie kształt podkowy. Będziesz chciał się upewnić, że zostawiasz wystarczająco dużo miejsca pomiędzy nadzieniem. Jeśli umieścisz rogaliki zbyt blisko, będą się sklejać.
Kiedy rogaliki będą już gotowe, posmaruj je jajkiem lub mlekiem. Będą gotowe do pieczenia, gdy będą złotobrązowe. Jeśli chcesz zrobić z nich rogaliki, będą musiały być pieczone przez około godzinę. Po upieczeniu będą musiały ostygnąć na stojaku do chłodzenia. Można je również zamrozić na blasze. Po schłodzeniu będą przechowywane do pięciu dni.
Podobne tematy